Bonsai felsefesi

Ali Imran Şentürk Tarafından yayınlandı

 

Bonsai Ağacı

 

Doğu Asya'da ortaya çıkıp dünyaya yayılan bonsainin bitki bakımından öte bir felsefesi vardır.  Bonsai ile uğraşmanın saksıda çiçek büyütmekten fark ise bitkinin çeşitli budama ve telleme yöntemleri uygulanarak doğayı betimler bir hale getirilmesidir. Yani bir bonsaiye baktığınızda altında oturup gölgesinde dinlenebilecekmişsiniz hissi vermesidir.

Bonsai  Budizm’de cennet ile dünya arasındaki bağ, cennete uzanan yeşil bir merdiven olarak adlandırılır. İnsan ve doğa arasındaki uyumu betimler. Bonsai, ile uğraşmak felsefi olarak empati, uyum, büyüme, gelişim ve hayat döngüsü ile ilişkilendiriliyor. Bonsai yetiştirmek dini bir ritüelmiş gibi insan ile Tanrı arasında köprü olarak değerlendirilmektedir.

Bonsai sanatının günümüzdeki amacı: doğanın gerçekçi ancak küçük bir betimlemesini yapmaktır. Canlı uzun süre yaşayabilen odunsu yapıdaki ağaçlar kullanarak, zaman içinde gelişen, değişiklik gösteren üç boyutlu manzaralar oluşturmaktır. Bonsai karşına alıp izleyen bir kişiye, yıllanmış bir ağacı izliyormuşçasına hayaller kurdurabiliyorsa, bonsai amacına ulaşmış demektir.

 

Bonsainin temelinde uzun yıllar yaşayan ağaçlar kullanır. Saksıda çiçek yetiştirmekten farklı olarak uzun yıllar yaşayabileyen ve yaşlı görünüme sahip ağaçları saksısında bulundurmasıdır.  Oysa çiçeklerde  ise sadece çiçek renkleri ile insanı cezbeder ve genellikle mevsimsel olarak çiçek açarlar. Bonsai ise özellikle yaprak döken cinslerde kışın ayrı yazın ayrı güzeldir. Çiçekler renkleri vurgularken bonsai doğayı vurgular. Bu yüzden sanatın en doğal hali diye ifade etmeye çalıştık.

Dünya üzerinde yıllarca saksıda yaşamış bir çiçekten söz etmek imkansız iken Japonya'da  bin yıl öncesinden gelen Bonsailerin olduğunu ifade edersek sanırım bonsai felsefesini daha iyi anlayabiliriz. örnekleri olduğunu söylersek bu konuda daha iyi fikir vermiş oluruz. Bonsai kuşaklar boyunca  yaşayabildikleri için bitmeyen sanat eseri olarak da adlandırılabilirler. Yani 400 yıl öncesinde ortaya çıkarılan bir bonsai kuşaklar boyunca miras bırakılıp günümüze kadar ulaşabilir. Bir insanın başladığı bonsai torunlar boyunca geliştirilebilir bu sebepten Bonsai için "Bitmemiş Sanat Eseri" deyimini  de kullanabiliriz.


Bu yazıyı paylaşEn Yeni Yazı →