Bonsai Nasıl Elde Edilir

Ali Imran Şentürk Tarafından yayınlandı

BONSAİ NASIL ELDE EDİLİR

 

Öncelikle bonsai elde etmenin farklı yöntem ve metotları vardır. Tavsiye edilen bonsai sahibi olmadan önce bonsai hakkında bilgi sahibi olmak, bonsainin felsefesini bilmek, bakım hakkında bilgiler edinmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde özenerek ve severek temin ettiğiniz bonsainizin kuruması kaçılmaz bir son olacaktır.  Bonsai temini  temini  5 farklı yontemle yapılabilir.

 

 

  1. Tohumdan yetiştirme: Bu yöntem aslında en çok sabır gerektiren yöntemdir. Tohum seçiminden işe başlamak gerekir. Seçim aşamasında bonsailerin genetik olarak doğada bulunan ağaçlardan hiçbir farkının olmadığı, telleme  budama gibi yöntemlerle şekil verildiği bilinirse piyasada BONSAİ TOHUMU adı altında satılan normal ağaç tohumlarına gereksiz yere para vermemiş oluruz. Yani sizin doğaki ağaçlardan alacağınız tohumlarda işinizi rahatlıkla görecektir.  Uygun toprak karışımına cinsin özelliği de dikkate alınarak tohum uygun derinliğe yerleştirilip üzeri örtülür. Sonrasında tür özelliğine göre 20 ila 40 gün arasında çimlenmenin olması beklenir.  Artık bizimde bonsai adayı bir ağacımız var demektir. Bundan sonraki süreçte ağacın şekillenmesi ve  gerekli budamalarının yapılması önemlidir.

 

  1. Fidandan Yetiştirme: Fidanlıktan ağaç temin ederek bonsai yapmak tohumdan yetiştirmeye göre daha kolay bir yöntemdir. Ancak fidanlıktan bonsai temini işine girişmeden önce uygun mevsim ve uygun cins ve fidan yapısının dikkate alınması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Örneğin yeni başlayanlar için ardıç ateş dikeni gibi küçük yapraklı türlerin seçimi istenilen formun kolay kazanılmasına ve görüntü açısından da güzel bir görüntü ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bahar mevsiminde fidanın uygun  budama ve telleme işlemi sonrasında saksı değişiminin yapılması bonsainin hayatta kalma şansını arttıracaktır. Yaz sıcağında bu işlemlerin yapılması ise bonsainin su ihtiyacını arttıracağından kuruma riski de artacaktır. En çok tercih edilen yöntemdir.

 

  1. Doğadan Toplayarak ( Yamadori) , Doğada bir kaya üzerinde veya vitamin bakımından zayıf bölgelerde yetişmiş ancak uzun yıllar geçmesine rağmen gerekli gelişimi gösterememiş ağaçların saksıya alınarak bonsai yapılmasıdır. Bu yöntemde de mevsim şartlarının uygun olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde doğadan alınırken kök yapısına zarar verilen ağacın kuruma ihtimali yüksektir. Saksıya alınan ağaç saksıya alındıktan sonra gerekli budama ve telleme işlemleri yapılarak bonsai elde edilmiş olur.

 

  1. Çelikle Üreme : Üretimi yapılacak ağacın çelikle üremeye uygun olması gerekmektedir. Köklenmesi güç olan bir ağaçtan alınan çeliklerin köklenmesi zor olacağından yeşermesi zor olacaktır.  Çimlenen çeliklerin gövde yapısı genel itibari ile güzel bir görünüme daha kolay kavuşur. Budama ve telleme yöntemleri kullanılarak bonsai elde edilebilir. Çok tercih edilen bir yöntem değildir.

 

  1. Bonsai Satın Alma: Bonsai satın almak en kolay bonsai temin etme metodudur. Bu yöntemle giriş seviyesinden profosyonel bakım isteyen ağaçlara bile sahip olabilirsiniz. 50 tl den milyon değerindeki ağaçlara sahip olmak mümkündür. Ancak maalesef gerekli bilgiye sahip olunmadan alınan ağaçların kuruma ihtimali çok yüksektir. Sahip olunan ilk bonsailerin maalesef yüzde 80 ni kurumaktadır. Ancak şunu unutmayın ki sahip olacağınız bonsai canlı bir bitkidir ve  bu işle profosyenel olarak ilgilenen kişilerin bile zaman zaman ağaçları kurumaktadır. Bonsai satın alırken dikkat edilecek hususları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 

  1. Alacağınız bonsainin sağlıklı ve canlı görünümde olmasına,
  2. Yaprakların üzerinde lekelerin bulunmamasına,
  3. Yaprak arkasında ve yaprak sap diplerinde böceklenme olmamasına,
  4. Bonsainin saksı değişimine ihtiyacı olup olmadığına,
  5. Bonsainin uygun bir formda olmasına dikkat etmeliyiz.

 

Ayrıca bonsai satın alındığında mutlaka cinsini, yaşını, iç ortam veya dış ortamda bakılabilme durumunu, bakım için gerekli olan bilgileri satıcınızdan öğreniniz

 


Bu yazıyı paylaş← En Eski Yazı En Yeni Yazı →