Bonsai Ağaçlarını Sularken Dikkat Edilecek Hususlar

Ali Imran Şentürk Tarafından yayınlandı

Öncelikle Şunu unutmamak gerekir ki bonsailer yaşayan canlı birer varlıktır. Nasıl ki insanların su ihtiyacı mevsimlere, sıcaklıklara ve kişinin kendi yapısına göre değişiyorsa aynı durum bonsai ağaçları içinde geçerlidir. Yani yaz aylarında bonsainin su ihtiyacı artacağı gibi kış aylarında ise bonsainizin su ihtiyacı azalacaktır. Genel anlamda bonsai ağacı budamak çıraklık işi ise sulamak ustalık işidir. Çünkü bonsai ile uzun yıllar uğraşan sanatçıların ifadesine göre bir kişinin bonsai ağacacını sulamayı tam anlamı ile öğrenmesi 3 yıl zaman almaktadır. Ayrıca mevsimsel olarak bakıldığında bir bonsainin hangi mevsim ne kadar su isteyeceğini görmek ve bu ihtiyacın karşılamak en az 1 yıllık zaman dilimi gerektirir. Bonsai ihtiyacı olandan fazla sulanırsa kökleri çürür ve ağaç kurur. Suyu az verildiği takdirde ise yapraklar sararıp dökülmeye başlar eğer bu durum erken farkedilebilirse bonsai ağacının gölge bir ortama alınıp gerekli sulama işlemleri yapıldığında sorun çözülebilir. Eğer bu durum geç farkedilirse çok da fazla yapılacak bir şeyimiz kalmaz.

Bonsai Ağacı Sulama

Normal şartlarda doğada bulunan bir ağaç rüzgara, yağmura, güneş ışığına maruz kalır. Yağmur yağdığında ağaç yaprakları üzerinde bulanan toz tabakası yıkanarak yapraklardan uzaklaştırılır. Saksıda gözümüz gibi bakıp büyütmeye çalıştığımız bonsailerimiz içinde yapılacak en güzel sulama şekli suyun sprey olarak yapraklara verilerek yağmur etkisi oluşturulmasi ve saksı içerisindeki toprağın ise suya tam olarak doyurulmasıdır. Ağaç yapraklarına vuran suyun toprağa düşmesi sonucu evinizde yağmur sonrası oluşan o toprak kokusunu ve eğer ardıç cinsi bir ağaçsa  sulama esnasında ağacın kendine özgü kokusunu da almanız mümkündür.  Bonsainizi sulamak sizi hiç beklemediğiniz kadar mutlu edecek ve bonsainize olan bağlılığınızı artıracaktır.

 

 Bonsai ağacı sulamada dikkat edilecek hususları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  1. Nemli toprak asla sulanmamalıdır. Aksi halde ağacınız aşırı sulanmış olacak ve ağaç köklerinin çürümesine yol açacaktır.
  2. Aynı odada bulunan aynı cins ağaçların Türkiye için kuzey ve güney cepheye bakanların su ihtiyaçları bile farklılık gösterir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında hemen hergün bonsainizin toprağını kontrol edin.
  3. Mevsimsel değişiklikler ve hava sıcaklıkları bonsainizin su ihtiyacını doğrudan etkileyeceğini unutmayınız. Yazın günde 2 sefer bile sulamak gerekebilirken kışın 2 haftada bire kadar bonsainin su ihtiyacı düşebilir.
  4. Sulamaya ilk başlandığında toprak yüzeyini tamamı ıslatılarak yüzeydeki toprağın su geçirgenliği artırılmalıdır.
  5. Su geçirgenliği artırılan toprak aralıklarla sulanmalı ve su emilene kadar beklenilmeli,
  6. Sulama sonucunda saksı altında bulunana drenajdan suyun çıktığı mutlaka gözlemlenmeli,
  7. Ağaç yapraklarına su püskürtülemiyorsa yaz aylarında 2 -3 haftada bir ağaç duş aldırılabilir. Sık yapılması topraktaki minarellerin kaybına yol açacağından tavsiye edilmez.
  8. Eğer uzun bir yolculuğa çıkacaksanız mutlaka bonainizi yanınıza alın veya güvendiğiniz birine emanet edin.
  9. Sulamda kullandığınız suyun oda sıcaklığında olmalıdır.
  10. Eğer şebeke suyu kullanılacak ise suyun 1 2 gün dinlendirilmiş olmasına dikkat edin.

Bu yazıyı paylaş← En Eski Yazı En Yeni Yazı →