Bonsai Ağacı Budama Yöntemleri Ve Şekilleri

Ali Imran Şentürk Tarafından yayınlandı

Her ne kadar Bonsailelerin herbirinin kendine özgü görüntüsü ve şekli olsa bile sanatsal olarak bir değerlendirme yapılabilmesi için bonsailerin şekil olarak sınıflandırması yapılmıştır. Bu sınıflandırmalar yapılırken geçmişten beri kullanılan ve bonsai sanatçıları tarafından uygulanan şekillerin kabul görmesi sonucunda sınıflandırmalar kabul görmüştür. Konu ile ilgili açıklamalar yapılırken  Türkçe kaynakların yetersiz olması ve genelde bilgilerin çevirlerden elde edilmesi sonucu bazı kelimeler Türkçe olarak tam kaşılığını bulamamaktadır. Bu sebepten ötürü

           

 Temel anlamda beş adet bonsai formu (stili) mevcuttur. Bunlar  diktarz (Chokkan),  Kıvrımlı diktarz (Moyogi),  yatık tarz (Shakkan), Yarı şelale (Han-Kengai). ve şelale (Kengai) olarak adalndırılmaktadır. Şimdi hem bu formlar hakkında bilgi sahibi olalım hemde görseller ile destekleyelim.

 

Diktarz (Chokkan), : Gövde dik olarak yukarı doğru uzanır.  Saksıdan itibaren ilk dal sağdan veya soldan çıkar. Sonraki dallar merdiven gibi sağlı-sollu olarak ağaç gövdesinden uzanır. Dalların aşağı doğru sürgün vermesine izin verilmez. Dalların alt tarafı temizdir. Dal sayısı tek sayılardan oluşur en az 5 en fazla olması tercih edilir.  Ardıç ve  çam türleri bu tarz için uygun örneklerdir.

Servi Bonsai AğacıArdıç Bonsai Ağacı

 

Kıvrımlı diktarz (Moyogi) : Chokkan tarzındaki gibi gövde dik olarak değil de gövde kıvrımlı olarak yukarı  doğru yükselir. Genel hatları ile dik tarza benzer ancak gövdenin kıvrımlı olması çok farklı bir hava verir. Akçaağaç bonsailerde  uygulanan bir tarzdır.

Akçaağaç  Bonsai AğacıArdıç Bonsai Satın aL

 

Yatık tarz (Shakkan), Bu tarzda ağaçlar sanki rüzgar ve erozyon sonucu yan yatması  veya ormanda ağaçların gölgesinde kalmış bir ağacın güneşi görebilmek adına yan yatması sonucu ortaya çıkan bir görüntüdür. Oldukça emek isteyen bir tarzdır. Bonsailerde tercih edilen formdur.

Karaçam Bonsai AğacıHint taflanı Bonsai Ağacı

 

Şelale (Kengai) Bu tarz bonsailere bakıldığında sanki bir uçurumun yamacında duran, dallarının ağırlığı ve yer çekiminin etkisi ile aşağı dağru çekilmiş görüntüsü vardır.  Bu yapıya sahip bonsailer oldukça gösterişlidir. Ana gövde telleme yöntemleri ile aşağı doğru bükülür  ve dallarında bu yapıya uygun olarak şekilldendirilmesi sağlanır. Dik tarz ağacın aşağı doğru büyümüş hali olarak gibi düşünülebilir. Saksıdan daha da aşağıya eğilmiş dallar mevcuttur. Genelde yüksek saksılar tercih edilir

ardıç ardıç bonsai3

Yarı şelale (Han-Kengai) Şelale tarzına benzer. Ancak farkı şelale tarzında olduğu gibi saksıdan aşağı eğilen dallar yerine saksının alt kısmına kadar eğilen dalları mevcuttur.

Yetişmiş Bonsai AğacıYetişmiş ardıç bonsai

 5 ana bonsai formuna ilave olarak farklı formlarda mevcuttur. Şimdi bu formları da kısaca yazılı ve görsel olarak açıklamaya çalışalım.

 

Süpürge (Hokidachi) Genel anlamda ağaç bir süpürgeye benzer. Bakıldığında doğadaki büyük çevreli bir ağacı anımsatır. Ağaç gövdesinden yanlara çıkan dallar üç boyutlu olarak uzanır. Genel kışın yaprak döken türlerde tercih edilir. Yazın başka bir görüntüsü var iken kışın çok daha başka ve göz alıcı bir görüntü ortaya çıkar.

Süpürge bonsaiSüpürge bonsai Ağacı

 

Rüzgar Yatığı (Fukinagashi) Sanki bir vadi içerisinde  veya bir yamaçta sürekli rüzgara maruz kalan ağacı betimler. Dalların uçları hep yanı noktaya çevrilerek rüzgara maruz kalmış görüntüsü oluşturulur. Uygulaması oldukça zor ve tam anlamıyla profesyonellik isteyen bir formdur.

bonzai ağacıBonzai Budama

 

Çelebi (Bunjingi) Türkçeye çelebi tarzı olarak yerleşen bu formda ağcaın topraktan çıkan kısmı kalın olarak başlar zarif bir gövde yapısıyla devam eder eder ve ince bir bitiş yapar gövdenin en zarif yeri  ve  narin yeri görsel olarak bonsainin en dikkat çeken yeridir.

bonsai budamabonsai5

 

Orman Tarzı(Yose-ueGenel olarak bir orman kesitini sergiler ağaçlar kalın başlayıp ince bitişlerle yıllık ağaçlar görünümü kazanır. Oldukça bilgi ve beceri isteyen bir tarzdır.

orman tarzı bonsaiorman tarzı bonsai 2

Genel olarak bonsai şekilleri hakkında bilgi edindikten sonra bonsaiyi sabit tutan besinlerini sağlayan ağacın altındaki kısımlara göre ayırt edilecek olursa üç farklı yapı karşımız çıkar. Bunlar taş üzeri, toprak, ve açık kök olarak sınıflandırılmıştır.

 

Taş üzeri (Seki-joju):  Saksı olarak çeşitli şekillerdeki taşlar kullanılarak bonsainin hayatını sürdürebileceği bir alan oluşturulur. Taşların doğal olması bonsai de çok farklı bir hava oluşturmaktadır.

taşüstü bonsaiTaşüstü Bonsai Ağacı

 

Toprak Genelde seremik saksı ve topraktan birleşimi ile oluşan ve en yaygın kullanım şeklidir.

bonzai ağacıbonzaiağacı2

 

Açık kök: Yukarıda belirtilen taban yapısı üzerindeki ağacın kök yapısının büyük kısmının dışarıda bırakılması ile oluşturulan yöntemdir. Bu yöntemde köklerin dışarı çıkarılmasında büyük oranda sulamada erozyon etkisinden faydalanılır.

Yetişmiş Bonzai AğacıYetişmiş Bonsai Ağacı

 


Bu yazıyı paylaş← En Eski Yazı